Každý vodič by mal vedieť, čo treba robiť, keď sa stane dopravná nehoda. Je dôležité dodržať stanovený postup a nezabudnúť na nič dôležité. Účastníci sa tak vyhnú nepríjemnostiam a komplikáciám.
Na aute zapnite varovné svetlá a oblečte si reflexný odev. Potom umiestnite výstražný trojuholník na vozovku tak, aby bol dobre viditeľný a ostatní vodiči si ho mohli včas všimnúť. Ak to situácia umožní, vozidlá nepremiestňujte ani nijakým iným spôsobom nemanipulujte s miestom nehody. Ak je predsa len potrebné vozidlá presunúť, prípadne vykonať inú zmenu na mieste, počiatočný stav zdokumentujte. Vyhotovte napríklad fotografie alebo kamerový záznam.
V prípade, že prišlo k zraneniu osoby, alebo ste zrazený vy, zavolajte záchrannú službu na čísle 112 alebo 155. Ďalej postupujte podľa pokynov operátora.
Upozornenie: Neposkytnutie prvej pomoci, neprivolanie pomoci alebo útek z miesta nehody je považovaný za trestný čin!
Mužov zákona kontaktujte na čísle 158 alebo 112. Privolajte ich v nasledujúcich situáciách:
Spolu s druhým vodičom spíšte tlačivo Správa o nehode. Dokument vyplňte čitateľne, najlepšie paličkovým písmom tak, aby boli dobre čitateľné aj jeho kópie. Je veľmi dôležité, aby Správu o nehode podpísali obaja zúčastní vodiči. V prípade, že nehoda mala viac účastníkov, tlačivo podpíšu všetci.
Ak nehodu spôsobil druhý vodič, požadujte od neho predloženie identifikačného dokladu a poznačte si nasledovné údaje:
Zapíšte si aj kontaktné údaje svedkov nehody.
Potom vyhotovte fotografie alebo kamerový záznam z miesta nehody. Dbajte na to, aby fotografie boli čo najostrejšie.
Nehodu môžete poisťovni nahlásiť telefonicky, e-mailom, prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo osobne.
Vinník nehody potom musí zaniesť vyplnenú Správu o nehode do poisťovne, v ktorej má uzatvorené PZP. Ak tak vinník neurobí, nehodu môže nahlásiť aj poškodený vodič. Poistnú udalosť je potrebné nahlásiť do 15 dní odo dňa, kedy k nej prišlo. V prípade nehody, ktorá sa stala v zahraničí je táto lehota 30 dní.